fbpx
Daily Outfit
Yayınlanan

KADINLAR İÇİN SAĞLIKLI SPOR AYAKKABI TERCİHİ!

kadinlar icin saglikli spor ayakkabi tercihi resim 7 resim 7
Yayınlanan
kadinlar icin saglikli spor ayakkabi tercihi resim 7 resim 7

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın ilk koşulu düzenli spor yapmaktır. Spor yaparak vücudumuzu şekillendirebiliriz. Bu sayede hem sağlıklı hem de güzel bir görünüme kavuşmuş oluruz. Spor yaparken kullandığımız ekipmanlara dikkat etmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Bu ekipmanların en önemlilerinden bir tanesi ise spor ayakkabılarımızdır. Spor yaparken ayağımızı güzel saran ve yere sağlam basmamızı sağlayan spor ayakkabılarını tercih etmeliyiz. Spor ayakkabının ortopedik olması rahat etmemiz ve ayak şeklimizin bozulmaması için çok önemlidir. Bu sebeple spor ayakkabı alırken ortopedik olmasına dikkat etmeliyiz. Sağlıklı bir spor ayakkabısı almak için dikkat etmemiz gereken bazı özellikler vardır.

Ayağınıza Tam Oturmalı

Seçtiğiniz spor ayakkabı sizin yere sağlam basmanızı sağlayan bir unsurdur. Yere ne kadar sağlam basarsanız kayma ve düşme ihtimaliniz o kadar az olacaktır. Ayrıca yere sağlam basmazsanız bileğinizi burkabilir, çeşitli sakatlıklar geçirebilirsiniz. Ayakkabınız vücut ağırlığınızın dizlerinize, eklemlerinize ve bacağınızda bulunan tüm kaslara hangi oranda dağıldığını belirler. Bu sebeple seçtiğiniz spor ayakkabı ayağınızı iyi sarmalı ve ne bol ne de tam sıkı olmalıdır. Ayrıca ayakkabının içinde ayak bileğinizin de rahat olmasına dikkat ediniz. Ayakkabınızın uç kısmı geniş olmalıdır ve parmak hareketlerine izin vermelidir. Başparmağınız ile spor ayakkabının ucu arasında 1 cm mesafe olmalıdır. Ayağınıza tam oturan spor ayakkabı ile daha sağlıklı spor yapacaksınız.

Doğru Taban Seçmelisiniz

Kaliteli bir spor ayakkabı, basıncı emerek yükü vücudunuza eşit bir şekilde paylaştırır. Bu şekilde sakatlık riskini en aza indirmiş olursunuz. Topuk kısmı kalın ve yumuşak olan spor ayakkabılar yükü vücuda en iyi dağıtanlardır. Bu nedenle spor ayakkabısı seçerken topuk kısmının kalın ve yumuşak olmasına özen gösterin. Sağlıklı spor ayakkabının taban bölümü ayağınızdaki kavisleri ve çıkıntıları yanlardan desteklemelidir. Böylece ayağınızı iyice sarmış ve sizi sakatlıklardan korumuş olur. Ayağınızın şeklini korumak için de bu tür ayakkabılar kullanmak çok önemlidir. Çok bol veya çok sıkı olan ayakkabılar ayak şeklinizi bozarak sağlığınızı tehdit edecektir. Spor ayakkabı seçiminde doğru tabanlı ayakkabı seçmek çok önemlidir.

Doktora Danışın

Tabi ki ayağınıza uygun ayakkabıyı seçebilmeniz için öncelikle ayak yapınızı bilmeniz gerek. Bunun için ise doktorunuza başvurmalısınız. Düztabanlık veya şekil bozukluğu gibi ayak problemlerini varsa size özel ayakkabılar kullanmak rahat etmeniz ve rahatsızlığınızın ilerlememesi için çok önemlidir. Doktorunuza başvurarak ayağınızda herhangi bir problem olup olmadığını öğrenebilir ve spor ayakkabınızı ona göre seçebilirsiniz. Ayağınıza uygun olmayan spor ayakkabı ile spor yapmak sakatlanmanıza yol açabilir. Ayak tabanının düşüklüğü durumunda ise doktorunuzun size tavsiye ettiği taban desteklikleri ayakkabınızın içine konulmalıdır.

Amaca Göre Spor Ayakkabısı Seçmelisiniz

Spor ayakkabısı alırken amacınıza uygun olanı tercih etmek de önemlidir. Tenis oynayacaksanız tenis ayakkabısı, koşu yapacaksanız koşu ayakkabısı almalısınız. Koşu ayakkabısı ile tenis oynarsanız ayak yapınız bundan olumsuz etkilenecektir. Teniste yanal hareketler olduğu için yanları daha geniş ayakkabılar kullanılırken, koşu yaparken öne hareket olduğu için daha düz ayakkabılar kullanılmaktadır. Her spor için farklı spor ayakkabılar tasarlanmaktadır. Bu tasarımları yaparken, spor sırasında yaptığınız hareketler göz önünde bulundurulur. Sporu yaparken ayağınızı en rahat ve en etkili şekilde hareket ettirmeniz çok önemlidir. Bazı spor ayakkabılarının taban bölümüne hava yastıkları konulur. Bu şekilde yük vücuda daha homojen bir şekilde dağılır. Bu tür spor ayakkabılarını tercih etmek ayak sağlığınız için çok önemlidir.

Spor Ayakkabısı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle amacınıza uygun spor ayakkabısı tercih etmelisiniz. Yapacağınız sporun türüne göre spor ayakkabısı seçtikten sonra ayakkabının ayağınızı çok sıkmadığına ve çok bol olmamasına dikkat edin. Ayrıca ayaklarını yanlardan destekleyerek bileğinizin burkulmasını önlemelidir. Ayak bileğinizin rahat hareket edebilmesi de çok önemlidir. Tabi ki ayağınıza uygun ayakkabıyı seçebilmek için öncelikle doktora giderek tavsiye almanız gerek. Spor ayakkabısındaki bir diğer önemli faktör ise tabanlıktır. Tabanlığın yumuşak olması sizin rahat ve kolay bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır. Topuk kısmının kalın olması yükün vücudunuza eşit bir şekilde dağılmasını sağlayacaktır. Sakatlık riskinizi en aza indirmek, ayak yapınızı bozmamak ve daha sağlıklı spor yapmak için spor ayakkabısı seçiminizi yaparken bu unsurlara dikkat etmelisiniz.

Sohbete katılın

Kaydır

ALIŞVERİŞ ÇANTASI 0

İstek listesi

Oturum

Bir hesap oluşturun

Kişisel verileriniz bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik ilkesi sayfamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Şifre Kurtarma

Şifrenizi mi kaybettiniz? Lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

×